Które pokarmy mogą powodować biegunkę?

Pikantne potrawy, te o wysokiej zawartości tłuszczu, a niektóre sztuczne słodziki mogą powodować biegunkę. Nabiał i gluten mogą również powodować biegunkę u osób z nietolerancjami.

biegunka jest często wynikiem infekcji. Jednak żywność, którą osoba je, może czasami powodować biegunkę i powiązane objawy.

Ten artykuł bada żywność powodującą biegunkę, jak stwierdzić, czy biegunka wynika z czegoś, co zostało zjedzone, opcje leczenia, a kiedy opcje leczenia, a kiedy opcje leczenia, a kiedy opcje leczenia, a kiedy opcje leczenia, a kiedy opcje leczenia, a kiedy opcje leczenia i kiedy kiedy Aby zobaczyć się z lekarzem.

Dlaczego niektóre pokarmy powodują biegunkę?

Niektóre pokarmy są trudne do trawienia, zwiększenie poziomu wody w jelicie i podrażnia podszewkę układu trawiennego. Wszystkie te czynniki mogą powodować lub pogorszyć biegunkę.

Osoba może doświadczać biegunki po zjedzeniu żywności z powodu określonych nietolerancji, takich jak nietolerancja laktozy lub gluten.

które mogą przyczyniać się do biegunki

Niektóre produkty spożywcze i typy żywności, które mogą powodować biegunkę:

1. Cukier i sztuczne słodziki

Niektóre cukry i sztuczne słodziki mogą mieć efekt przeczyszczający.

fruktoza jest składnikiem cukru stołowego i występuje naturalnie w owocach. Ciało może jednocześnie trawić pewną ilość fruktozy. Spożywanie więcej fruktozy niż ciało może powodować biegunkę.

Jedno źródło szacuje, że około 30–40% osób ma problemy z pochłanianiem znacznych ilości fruktozy.

Niektóre owoce zawierają więcej fruktozy niż inne . Niektóre przykłady żywności o wysokiej zawartości fruktozy obejmują:

Alkohole cukrowe, w tym sorbitol, mannitol, ksylitool i erytritol, są typowymi słodzikami. Ciało nie wchłania tych alkoholi cukrowych i mogą powodować biegunkę u niektórych osób, szczególnie jeśli jest spożywane w dużych ilościach.

2. Napoje i pokarmy zawierające kofeinę kofeiny

mogą powodować biegunkę i luźne stolce u niektórych osób. Kofeina jest stymulantem i przyspiesza szybkość poruszania się przez jelit.

Wspólne źródła dietetyczne kofeiny obejmują:

3. Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu

żywność zawierająca dużo tłuszczu może powodować trudności trawienne. Ciało ma trudności z rozbiciem i przetwarzaniem o wysokiej zawartości tłuszczu żywności.

Tłuszcz w diecie promuje również produkcję żółci i zwiększa poziom wody w jelicie cienkim. Połączenie tych czynników może prowadzić do dysfunkcji trawiennej i biegunki.

4. Pikantne potrawy

Pikantne potrawy zawierające gorącą paprykę to kolejna przyczyna biegunki.

Capsaicyna to związek, który sprawia, że ​​papryka chili smakuje pikantnie. Jest to silna substancja chemiczna, która może podrażniać wyściółkę żołądka i jelita.

Unikanie żywności o wysokiej kapsaicynie może pomóc zmniejszyć objawy i częstotliwość biegunki.

5. Laktoza

Osoby nietolerancyjne laktozy mogą doświadczać biegunki po spożyciu produktów mlecznych. Nietolerancja laktozy i złebsorpcja są powszechne na całym świecie. Jest jednak najbardziej rozpowszechniony na Bliskim Wschodzie, Azji Południowo-Wschodniej i społeczności afrykańskich subsaharyjskich.

Niektóre osoby z nietolerancją laktozy mogą tolerować niewielkie ilości produktów mlecznych, które są starzejące lub niższe w laktozie. Produkty te obejmują jogurt, kefir i twarde sery.

6. FODMAPS

Fermentalne oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole (FODMAP) są kategorią węglowodanów. Pokarmy o wysokiej zawartości FODMAP są trudne dla niektórych osób do strawienia i mogą powodować biegunkę.

Badanie z zespołu drażliwego jelit (IBS) z biegunką 2021 r. Zgodnie z niską dietą FODMAP poprawią objawy biegunki i zwiększoną jakość jakości i zwiększoną jakość jakości Życie.

Niektóre kategorie w tym artykule, takie jak fruktoza, laktoza i alkohole cukrowe, to fodmapy. Lista produktów spożywczych o wysokiej zawartości FODMAP jest obszerna. Jednak kilka innych przykładów obejmuje:

Niski dieta FODMAP może być trudna ze względu na różne ograniczenia żywności. Jeśli ktoś uważa, że ​​FODMAP może powodować biegunkę, zarejestrowany dietetyk może zapewnić wykształcenie i wskazówki.

Dowiedz się tutaj o dietach o niskiej zawartości FODMAP.

7. Gluten

gluten jest białkiem w pszenicy, żywieniu i jęczmieniu. Wiele osób może być nietolerancyjne glutenu dla różnych stopni. Osoby z celiakią mają ciężką reakcję na gluten, w którym reaguje ich układ odpornościowy wyzwala uszkodzenie jelita cienkiego. Może to powodować biegunkę.

Osoby, które nie mają celiakii, mogą nadal mieć problemy z tolerującym gluten. Jeśli ktoś podejrzewa, że ​​gluten może być odpowiedzialny za ich biegunkę, powinien skontaktować się z lekarzem w celu właściwego testowania przed rozpoczęciem diety bezglutenowej.

Dowiedz się więcej o nietolerancji glutenu tutaj.

kiedy kiedy Aby skontaktować się z lekarzem w sprawie biegunki

American College of Gastroenterology zaleca udanie się do lekarza, jeśli biegunka trwa dłużej niż 48 godzin. Ludzie powinni również zobaczyć lekarza, jeśli biegunka zawiera krew, towarzyszy silny ból brzucha lub jeśli nie czują się dobrze.

Niemowlęta i starsi dorośli są bardziej podatni na odwodnienie, co oznacza, że ​​biegunka może być szczególnie Niebezpieczne dla ludzi w tych grupach. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na oznaki odwodnienia w tych grupach, takich jak:

 • Zmniejszona ilość moczu
 • Zwiększone tętno
 • zawroty głowy lub zamieszanie

Jak stwierdzić, czy biegunka jest spowodowana żywnością

biegunką może być trudna do zdiagnozowania przy braku przyczyny podstawowej.

Aby ocenić, jakie pokarmy powodują biegunkę, ludzie mogą uznać za utrzymanie dziennika żywności i objawów. Może to pomóc w zidentyfikowaniu powiązań między niektórymi pokarmami a objawami biegunki.

Przed przypisaniem biegunki żywności ważne jest również sprawdzenie najnowszych zmian leków. Biegunka jest częstym działaniem ubocznym wielu leków, intenskin opinie takich jak antybiotyki i leki zawierające magnez.

Jak leczyć biegunkę

Jeśli ktoś ma biegunkę, powinien ocenić swoją dietę pod kątem potencjalnego potencjalnego biegunka wyzwala i wyeliminuj je w razie potrzeby. Może to pomóc w uniknięciu nawrotu biegunki.

Jednak osoba może również podjąć kroki w celu leczenia bezpośrednich objawów.

Hydration

biegunka może powodować odwodnienie . Utrzymanie nawodnienia jest kluczowe podczas doświadczania biegunki. Oprócz picia dużej ilości wody, ludzie mogą wypić następujące, aby utrzymać nawodnienie.

 • Bulion
 • Herbata bez kofeiny
 • Rozcieńczony sok
 • Napoje zawierające elektrolity, takie jak napoje sportowe

Leki

Dostępne są również leki bez recepty, aby pomóc w leczeniu biegunki. Ludzie powinni skontaktować się ze swoim lekarzem, aby ustalić, czy właściwy jest lek kupiony w sklepie.

Obejmują one:

 • Loperamid (Imodium)
 • Simethicone
 • Bismuth subaliicelan

probiotyki

Probiotyki są korzystnymi bakteriami żyjącymi w jelitach. Mogą być pomocne w zmniejszaniu objawów IBS i zapobieganiu biegunce podczas przyjmowania antybiotyków.

Dowiedz się wszystkiego o probiotykach tutaj.

Rozpuszczalny błonnik

podczas gdy pokarmy wysoko w nierozpuszczalnym włóknie błonnikowym może pogorszyć biegunkę, żywność zawierająca rozpuszczalne włókno mogą pomóc promować bardziej uformowane stolce, zmniejszając biegunkę.

Rozpuszczalne włókna przyciągają wodę podczas trawienia i tworzenia żeli. Zmniejsza to nadmierną zawartość wody w stolcach. Soczewica, jęczmień i otręby owsiane są wysoko w rozpuszczalnym błonniku.

Psyllium jest rozpuszczalnym włóknem, które jest powszechne w wielu suplementach włókien.

Dowiedz się więcej o suplementach Psyllium i Fibre tutaj.

Podsumowanie

Tłuste, wysokobatowe potrawy, pikantne papryki chili i sztuczne słodziki mogą zakłócać układ trawienny i powodować biegunkę. U osób z nietolerancjami gluten i laktoza mogą również powodować biegunkę.

Zachowanie dziennika żywności i objawów może pomóc ludziom ocenić, jakie pokarm powoduje ich biegunkę. Następnie mogą zmniejszyć spożycie tych pokarmów lub całkowicie wyeliminować je z diety.

Istnieje wiele środków domowych i leków bez recepty, które mogą zmniejszyć objawy. Jeśli dana osoba ma biegunkę przez 2 dni lub dłużej, ma krew w stołku lub odczuwa silny ból brzucha, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

 • PRZEWODNICA/Gastroenterology
 • Nutrition/Diet

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents

Written by